התדרדרות הארץ
ניסינו לשנות את הארץ מבפנים - ונכשלנו. הגיעה העת לאלטרנטיבה     

ילדי הגמרא
אני מתחיל את היום בחצי שעה של לימוד חידושי הגרש"ש במיטה, ואז עובר לרבע שעה מתמטיקה בעיון ואח"כ נח עם רבע שעה של האתיקה של שפינוזה בבקיאות, תוך כדי צחצוח שיניים, וכך אני עובר כל היום מחשיבה מופשטת אחת לשנייה, ואז בלילה אני מסוגל לשמור על ריכוז עילאי במשך שעתיים רצוף ולספק את אישתי
מאת: הרבי מגורו
גראונד זירו: הנירוונה כאזור אסון אינטלקטואלי במוח  (מקור)
חלמתי שמתחילות שמועות בעולם הישיבות שמתחוללת פריחה בלימודי הגמרא בקרב הדור הצעיר של האמריקאים, ושיש עכשיו אופנה חדשה של לימוד בחברותא בחו"ל, ומתחילות להיות בניו יורק סדנאות ללימוד כל בוקר בדף היומי - לגויים. ובחורות מוארות מספרות בפייסבוק איך הוויות אביי ו-raba שינו להן את החיים ועזרו להן בעסק - יום שמתחיל בלי hadaf hayomi הוא יום שאני מרוויחה פחות, עצבנית יותר, ועושה פחות סקס בלילה - כלומר ההשפעה נמשכת 24 שעות עד הדף הבא, אפילו יותר מקנאביס. והרב המפורסם ביותר בעולם הוא ראש ישיבה שמלמד גמרא בעיון - שהוא גוי. הוא למד את שיטות הגמרא העתיקות בישיבה בישראל ממורה גדול וצדיק נסתר עלום, ויבא אותם לארה"ב, ועכשיו הוא פתח רשת מרכזים ללימודי גמרא, תחת המותג ©yeshiva, והוא צוחק בתוך זקן עבות ופאות (בלי כיפה): "לא להתבלבל עם שיווה!". והוא מסביר בסרטון ויראלי עם מיליוני צפיות:

גם המחקר הנוירולוגי העכשווי, וגם חכמתה העתיקה של ציביליזציה שקיימת אלפי שנים, הגיעו שניהם לאותה מסקנה, שנוגדת את כל אורח החיים המערבי המודרני: מיינדפולנס ומדיטציה זה הדבר הכי מטומטם בעולם, בדיוק ההפך ממה שצריך לעשות עם המוח - כלומר, זה הופך את המוח שלך למטומטם, כי המוח פלסטי ואתה מתרגל טימטום כמה שעות ביום. מחקר עדכני השוואתי מקיף הראה שנזירים בודהיסטים, מורים ליוגה וקבוצת גורואים (שנבחרו באקראי) מדברים לאט כמו מפגרים ומלאים בקלישאות הכי נחותות, ושהישגיהם היצירתיים נחותים אפילו מאמריקאים, שלא לדבר על אירופאים, שלא לדבר על יהודים (שהם קבוצת הביקורת). אם יש לך בעיות במוח, כמו חרדות ולחצים שנובעים מהחיים הקדחתניים שלנו בעידן הקלישאות הגדולות או משואת יהודי אירופה, אתה צריך לעשות בדיוק ההפך. חקר המוח פונה כיום לבדיקת מוחם של תלמידי חכמים שלומדים גמרא מעל עשר שעות ביום במשך עשר שנים - ומראה גידול עצום בחומר האפור באזור הגמרא במוח. קשה לך גמרא? תלמד מתמטיקה. לימוד גמרא ומתמטיקה נמצאו כתרופה היעילה היחידה להגנה בפני אלצהיימר, הזדקנות המוח, ופרסומות, והיום רופאים מערביים שולחים אפילו גויים גמורים, שהראו סימני טיפשות ודמנציה ראשוניים, ללמוד גמרא. הבעיה היחידה היא שהמוח שלהם כבר כל כך מנוון בגלל אורך החיים הנוירו-מערבי, שהם מעדיפים למות מאלצהיימר בודדים ומנותקים מאשר ללמוד דף גמרא אחד. למות! עד כדי כך מוחם מדורדר. לכן אתה צריך להתחיל את השינוי הנוירולוגי באורח החיים של המוח בגיל צעיר, כבר היום. המוח של אומללים אלה, מיליוני אמריקאים כל שנה, כבר רקוב מדי בגלל הסמארטפון ולא מצליח לעשות את התרפיה התלמודית בזמן הקצר שנותר לפני המוות - למרות שהגמרא מצילה מוחות שהמדע כבר התייאש מהם, והרפואה אמרה עליהם קדיש, והופכת מטומטמים גמורים לתלמידי חכמים.

אני למשל, בתור ילד, הייתי דביל גמור, וככה גדלתי באמריקה, ואמריקה הרי הופכת אותך לטמבל, והייתי ממשיך להיות דביל חסר תקנה - אם לא הייתי פוגש את המורה שלי לגמרא, שפתח בפני המוח שלי אופקים עדכניים-עתיקים. אתה לא מאמין עלי היום, נכון? באמת הייתי טיפש מטופש, הכי טיפש, ורק הגמרא הפכה אותי למי שאני היום - בעל אימפריית yeshivas שהופכים בה מאות אלפי דפים ביממה ומגלגלת מאות מיליונים. חכמי הגמרא הקדמונים, ה-amoraim, היו מסוגלים לנצח אפילו את המוות בעזרת יכולות הנוירו של הגמרא, ולחיות במשך כמה דורות של אמוראים. הגמרא היא שעומדת מאחורי גאונים כמו איינשטיין ופרויד, שמות שמוכרים לכל בית אמריקאי. המורה שלי תמיד היה אומר שתרגול קשיבות ונוכחות וויפאסנה וריקנות פנימית זה פשוט הרס עצמי של המוח, התאבדות נוירולוגית, ואסון אינטלקטואלי. אתה לוקח מכונה יצירתית, כמו מכונית חדשה שיכולה לנסוע לכל מקום, ושם פול גז בניוטרל עד שאתה הורס את המנוע. הרי מה זה מנטרה? זה הרס מוחי, בדיוק כמו כל פעולה חזרתית, בדיוק כמו עבודה במפעל 10 שעות ביום. גם אם היית אומר להתרכז בקיר שחור במשך שעות כל יום - זה בדיוק אותו דבר, ניוון מוחלט. אני, בתור מתרגל גמרא שמתרגל גם מתמטיקה, אומר לך שאין דבר גרוע יותר למוח מכל השיטות המזרחיות, ותשווה את הישגי המוח היהודי למוח ההודי.

זו אולי עדות אנקדוטלית, אבל כל מי שהתנסה בלימוד גמרא ב-iyun יספר לך בשכנוע עמוק כמה זה מאתגר, ואיך מתמטיקה מזככת את הנפש - פונקציות מרוכבות זה פשוט שגב שמיימי, ותורת הקבוצות עושה לך סחרחורת, ותורת גלואה יותר יפה מכל יצירת אמנות. המונה ליזה לידה זה פח. היוגים לא מצליחים להבין משפט מורכב, ומדברים במשפטים פשוטים ובסיסיים! וכשאני רואה את כל הקורבנות של השיטות הכושלות של המזרח הכושל מנסים להסביר לנו, לנו (!), בתרבות היהודו-נוצרית המצליחה, בזכות הגמרא הקדושה והמתמטיקה והפילוסופיה וכל החשיבה המופשטת שמאחורי הישגינו, ולשכנע אותנו בהבלים - אני שואל (השאלה זו טכניקה גמרתית עתיקה): למה הם המזרח הרחוק ולא אנחנו המערב הרחוק? זה בגלל שהם הרבה אחרינו. אני אחרי יום של לימוד גמרא בא הביתה ושומע את אשתי וחברותיה מקשקשות על מדיטציה ומספרות כמה זה עוזר מנטלית, ואני מרגיש כמו מישהו שהרים כל היום משקולות של 300 קילו עם המוח - ורואה מולו פרסומת לבטטות כורסה. הן בטטות מוח! אתה מבין איך זה מרגיש, אחרי שאני נאלץ לצערי לאכול כל יום עשרות סופגניות דונאטס, ועדיין אתה רואה אותי רזה כמו מקל, רק כדי לספק אנרגיה למוח המסכן שלי להבין פשט בתוספות בשיטת רבינו תם?

בלימוד הגמרא המוח שלך שורף כל כך הרבה סוכרים - שאתה יכול לאכול חזיר שלם כל יום ועדיין להיות רזה כמו מוזלמן יהודי עתיק, אם רק תפעיל את המוח שלך כמוני, באימוני הפוגות יצירתיים-אינטנסיביים. כל בוקר אני מתחיל את היום בחצי שעה של לימוד חידושי הגרש"ש במיטה, ואז עובר לרבע שעה מתמטיקה בעיון ואח"כ נח עם רבע שעה של האתיקה של שפינוזה בבקיאות, תוך כדי צחצוח שיניים, וכך אני עובר כל היום מחשיבה מופשטת אחת לשנייה, ואז בלילה אני מסוגל לשמור על ריכוז עילאי במשך שעתיים רצוף ולספק את אישתי מדריכת היוגה כמה שהיא רק רוצה, ועוד יש לי זמן ללמוד חברותות עם כל אחד מהילדים, פשוט כי המוח שלי כבר מזמן התנתק מבעיות החשיבה הרגילות של אנשים שמנצלים רק 10% מהפוטנציאל של מוח הגבר. ואז בעשר דקות לפני השינה אני נותן הוראות קנייה לבורסה למחר, ועושה מלא כסף בזכות הידע שלי בדיני ממונות ובבא בתרא.

אתה מבין שאם אני חושב בזמן האוכל המוח שלי שורף יותר קלוריות ממה שאני מספיק לאכול? אשתי כל הזמן מלטפת לי המצח ושואלת אם יש לי חום - ואני אומר: זה לא חום, זה התרמודינמיקה, שמכריחה אותי להגביר את האנטרופיה ביקום ולתרום למות החום של היוניברס רק כדי להקטין במעט את האנטרופיה בתוך המוח שלי ולעסוק בתורה, בדיוק כמו מחשב שמתחמם בגלל באג בג'אווה-סקריפט. לפעמים אנחנו צוחקים ואני מבקש ממנה לטגן לי ביצה על המצח בזמן שאני מפצח איזו סוגיה בקוהומולוגיה בטופולוגיה אלגברית לארוחת בוקר. תראה לי מורה אחד ליוגה שבכלל מסוגל להבין מה זה קוהומולוגיה, שלא לדבר על להגן על הרמב"ם מפני הראב"ד. אלה מוחות חלשים, חלשים מאוד, שבודהה גרם להם לאדישות ולקהות. ולעומת זאת הפילוסופיה מחדדת לך את המוח כמו סכין אתה חותך את העולם - דרך כל השטויות שכולם מדברים אתה רואה אלף לייקים קדימה. מישהו אומר לך משהו, ואתה מבין את הדבר שמאחורי הדבר שמאחורי הדבר שמאחורי הדבר שהוא אומר - אתה בא אליו מאחורה כמו צב נינג'ה - בעצם זה משהו מהמזרח, לא? - אז כמו אמן לחימה אמוראי, צועק "אמר רבא אמר אביי!", וכולם הופכים לשקופים בשבילך, מייד אתה הופך בהם והופך בהם וכולא בהם! והוא צועק בהפגנתיות שהסרטון מבטל אותו מתלמודו וחוזר לספר שלפניו - והסרטון מסתיים בזום אין על הקמטים במצח המזיע שלו, שאפשר להרגיש מאחוריו ממש את חכמת הדורות.

והעיתונים מדברים על שיגעון הגמרא האמריקאי שכובש את גם אירופה ויפן (אנימה-אמוראים), ומגזיני הנשים יוצאים עם כתבות: "יכולות ריכוז חדשות!", "הגמרא משפרת לך את האורגזמה", ומגזיני הגברים יוצאים עם כתבות "הגמרא משפרת לה את האורגזמה", ומוכרים דאודורנט תלמודי "תוספות הראש" לזיעה למצח וסטנדר גמרא שמשלב הליכון למכוני כושר (שמתחרים על הלקוחות עם הישיבות וטוענים שזו שריפה כפולה של פחמימנים). ומתחילה תנועה של לימוד גמרא בבתי כלא בארה"ב, בתוכנית ענק של הממשל הפדרלי, כי מוכח שמי שלומד גמרא לא חוזר לפשע, ונרקומן אפרו-חרדי אחד אומר בחדשות: גמרא זה יותר ממכר מהירואין. וכאן כבר מתחילה הנפילה.

אנשים מתחילים להתלונן שהדף היומי ממכר, שהם לא מצליחים להתרכז בצפייה בטלוויזיה, ואפילו בפייסבוק כבר קשה להם להתעניין. שנה לא ראיתי סרט, זה פשוט הפסיק לעניין את המוח שלי, בנאדם! ויש אנשים שמפסיקים לעבוד ומתחילים כל היום ללמוד בישיבות, והתל"ג האמריקאי מתחיל פתאום לזייף ולרדת - וכולם מפחדים שהבן שלהם ילך לישיבה ויעזוב את הקפיטליזם. בשביל מה שלחנו אותו לבית ספר? והתקשורת האמריקאית מתחילה לדבר על מגפת הגמרא, אנשים שחכמים מדי בשביל לעבוד, ומעדיפים לחיות בצמצום, רק בשביל ללמוד, על חשבון משלם המיסים הפדרלי, ועובדי הצווארון הכחול משתגעים: צעירים פנסיונרים. בשביל מה עבדנו כל החיים כמו חמורים? בשביל מה היינו חמורים, בשביל שאתם תשבו בבית? ותנועת ילדי הדפים סוחפת את הצעירים האמריקאיים למרתונים של סקס, גמרא ורוקנרול בחברותות, ולמסיבות "תיקון פונקציות" שבהן קמים בחצות הלילה ולומדים מתמטיקה עירומים עד אור הבוקר, ומתחרים בפתירת אינטגרלים בשכרות, במקום ללכת לקולג', תחת הסיסמא: "עשו חברותא, לא כסף" ו-"כל מה שאתה צריך זה אמוראית". ומתפרסמת בניו יורק טיימס קריקטורה אנטישמית עם ש"ס שכתוב עליו "הפרוטוקולים של זקני ציון" - והעיתון מתנצל על הטעות.

ונולד במדעי הרוח תחום חנפני-חקייני שנקרא - gomorrah סטאדיז, כדי למשוך את הצעירים שלא באים, ואז להוציא לתמימים בערמומיות כל כיף אפשרי מהלימוד לנצח ולגמול אותם מגמרא לשמה. אבל מי מתעניין עוד באקדמיה כשאפשר ללמוד בחברותא? והם מביאים מרצים יהודים חילונים שטוענים שהטרנד החדש הוא ניכוס של ה-gomorrah היהודית, ושזה לא בסדר לגוי ללמוד גמרא. ויש אפילו אמריקאים שמתחילים ללמוד ארמית (!) כדי לקרוא את הגמרא במקור, וטוענים שהתרגום לאנגלית לא מעביר את החוויה ושזה הכול זיוף ולא רציני - גמרא צריך לקרוא בארמית. ויש גם תלונות על תלמידי חכמים שהם מטרידים מינית תלמידות טיפשות, כולל הטרדה אינטלקטואלית שמצלקת את מוחן לתמיד, ופתאום גם שמים לב שהגמרא היא לא בדיוק פוליטיקלי קורקט ומתחילים ללמד גמרא מתוקנת, אבל המכה הגדולה עוד מחכה: כי הוליווד מגלה את הגמרא. ועוד שנים רבות אחר כך עדיין צוחקים על נערות הדפים, ופסטיבל סיום הדף היומי הראשון (והאחרון) של תרבות הנגד האלטרנטיבית שבו כולם החזיקו ידיים ושרו "טוב לי טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף", ומדברים על הדור הזה של הזקֶנים עם הזקָנים המצחיקים שלמד גמרא, וחשב שהגמרא תתקן את העולם ותשים קץ לקפיטליזם ותביא שלום עולמי, והיום הם הכי גויים בעולם.
חיי לילה