התדרדרות הארץ
ניסינו לשנות את הארץ מבפנים - ונכשלנו. הגיעה העת לאלטרנטיבה     

איך הפסקתי לפחד ולמדתי לאהוב את טיפולי ההמרה
מה אמא שלך הייתה אומרת, אם הייתה חיה, שהפכת לחיה? ואם זה יתחיל ככה כל הגברים יתחזו לחתולים, כולם הרי יעדיפו חיי חתול, ומה יעשו הנשים? כבר קשה אפילו לדמיין, כי יש תחושה שאם נעז לדמיין יעלה במוחנו משהו מזעזע. משהו שעדיף שלא לדמיין אפילו. שלא לתת רעיונות. לא לא, זה לא אישי, אם נוותר לך - זה תמיד מתחיל בחתול ראשון - ונגמר בכדור שלג של פרווה ויללות, והחתול יתחיל לצבור תאוצה, וזה יגמר במהפכה. בסוף האנושות
מאת: ממיר כבלים
"מומר בגילוי פנים הרי הוא כעכו"ם לכל דבר" - ירושלמי  (מקור)
חלמתי שאומרים לי שמה זה פה, החברה לא יכולה לממן אדם שמתחזה לחתול. למה שנשלם מיסים בשביל שאתה תאכל מהקערה? אתה רק הדחקת את האדם הפנימי שבך, איתו נולדת. מתוך זלזול בפוטנציאל הספרותי האדיר של הנפש האנושית, אתה כותב שאתה חתול וזורק את רוח האדם הגדולה לפח, כאילו זה דבר של מה בכך, וזה מעליב אותנו באופן אישי. לא נועדת להיות סתם חתול - אלא נזר הבריאה, כמונו. מה אמא שלך הייתה אומרת, אם הייתה חיה, שהפכת לחיה? ואם זה יתחיל ככה כל הגברים יתחזו לחתולים, כולם הרי יעדיפו חיי חתול, ומה יעשו הנשים? כבר קשה אפילו לדמיין, כי יש תחושה שאם נעז לדמיין יעלה במוחנו משהו מזעזע. משהו שעדיף שלא לדמיין אפילו. שלא לתת רעיונות. לא לא, זה לא אישי, אם נוותר לך - זה תמיד מתחיל בחתול ראשון - ונגמר בכדור שלג של פרווה ויללות, והחתול יתחיל לצבור תאוצה, וזה יגמר במהפכה. בסוף האנושות. כי כבר מדברים על הפוסט-הומניזם. אבל תמיד חשבנו שזה יהיה משהו באמת מדהים, כמו בינה מלאכותית, או רשת מוחות, או אדם-על. והנה במה העולם נגמר: בחתול.

ושולחים אותי לטיפולי המרה לחתולים, להפוך אותי לבנאדם. או ליתר דיוק, להחזיר אותי לאנושיות שאבדה לי בדרך, ולא מצאתי את הדרך חזרה. כי כולנו נולדנו שווים, כולנו בני אדם ללא הבדל דת, גזע, וזנב. הנה, מלטפים את ראשי, גם אתה נבראת בצלם אלוהים. ואתה רוצה לומר לי שלאלוהים יש זנב? ובכלל, אתה מאוד זקוק לזה במצב המשברי הזה, בין חתול לבן-אדם, אתה חייב תמיכה מקצועית שתעזור לך להבין אם אתה באמת רוצה להיות חתול. למצוא את האני הפנימי האמיתי שלך, למקרה שהתבלבלת, כי אולי התחלת לעשות מיאו בשביל הכיף, סתם ככה מול המראה, ואז שכנעת את עצמך שאתה באמת חתול. זה קורה, יש אנשים מפורסמים מאוד בטלוויזיה, שכולנו מכירים, שהיו פעם משוכנעים שהם חתולים - ותראה איפה הם היום, כשהם בני אדם. טיפול יעשה לך טוב, תשקיע קצת בעצמך. רק 500 ש"ח בשעה כדי לתת למישהו בשביל שישמע את היללות שלך. תוציא את כולן החוצה - ותגלה שאחרי שנגמרו לך כל היללות, נשארת בנאדם. זה הכוח של הריפוי בדיבור, שהוא עובד הכי טוב בריפוי ביילול. פרויד היה גאון, ענק יצירתי, ומה שהכי חשוב - מענטש. הכי חשוב להיות בנאדם.

והפסיכותול, הפסיכולוג שמתמחה בחתולים, דווקא נחמד מאוד, ומתחיל לשחק אתי בחתול ובעכבר. וכל פעם אנחנו משחקים ואני רודף אחרי העכבר והוא מחביא אותו, ואומר לי: אני אתן לך את העכבר, אם רק תעשה משהו קטן, מה אכפת לך. במקום לאכול מהקערה - תאכל מהצלחת. במקום לרדוף ולחסל ג'וק - תצרח מפחד. במקום לגדל פרווה - תגדל קרחת. ככה לאט לאט - עד שהוא הופך אותי לבנאדם אמיתי. והוא מציג אותי בכנס כדוגמה להמרה מוצלחת. פריצת דרך טיפולית, בניגוד לכל הדעות הקדומות נגד המרות: תראו כאן חתול אומלל - שהפך לאדם מאושר. תראו איך הוא יושב כאן בקהל, בלי שתוכלו אפילו לזהות אותו, ומייד יעלה לבמה - לא על ארבע - ויענה לשאלות - ולא ביללות. הוא מעביר שקף במצגת, וכתוב שם: ניצחון המדע על תסמונת החתול, והקהל הנרגש מוחא כפיים, והוא מזיז את הסימן של החץ כדי ללחוץ, והנה אני רואה: הוא מחזיק ביד עכבר! ואני מזנק ממקום מושבי, קופץ על ראשי המדענים, שם זינוק לבמה, מפיל את המחשב - ועומד על השולחן נרגש (על שתיים, כמו שלמדתי יפה!) - מחזיק את העכבר בפה. ואמנם כולם פעורי פה מהביצוע - אבל אף אחד לא מוחא לי כפיים.

ואומרים לי שאני מקרה מהסוג שמצריך טיפול עומק, כי המרה מחתול זה לא סתם עניין חיצוני, זה ממש המרת דת. חתול זו מחלה רוחנית. ומתחילים לקחת אותי לממיר רבני מוסמך, שכבר המיר מוסלמי לנצרות, ונוצרי מומר בחזרה ליהדות, ואומרים שכך יום אחד הוא יוכל לפתור את הסכסוך - אז חתול זה קטן עליו. ואומרים שהוא ממיר מכל הדתות לכל הדתות שבעולם, תוך שהוא שומר על איכות הקובץ (ואפילו מעלה אותה!). מבחינתו זה ממש משחק: הוא ממיר בודהיסט לשינטואיסט לדאואיסט ולהינדואיסט ואז לבודהיסט בחזרה, רק בשביל התרגול בבוקר. ואז בצהריים הוא ממיר אות, למשל אם מתחשק ג' לע', ואז עגנון הופך לגענון ועם אם תתאמץ תעלה שיש לך גוד המון עילויים לגשות כדי להעיג למדרעה של גילוי עדול בהמרה כמוהו, יא גיעול שחור מכוגר, גלוב ומעגיל. ואז בגרב, אחרי שהמיר את ע' וג' בחזרה, הוא משחק לפני השינה בהמרת חילונים, מקפיטליסט לפמיניסט לביטחוניסט לרלטיביסט לסטארטאפיסט להומניסט למסג'יסט, ונרדם עם מסג' מפנק. ואומרים לי: אדוני החתול, אם הוא לא יגמול אותך מהיללות שלך - אף אחד כבר לא יעזור.

ואני בא אל האדמו"ר הממיר בבוקר, בדיוק יוצא מהחדר שלו טרנסוויסט שהיה שם בלילה, ואומר: אדונינו, ממירנו ורבינו, בבקשה תמיר אותי, אם אתה יכול, לגבר מושך ומצליח ועשיר. והרב ממיר אומר: זה לא עובד ככה. קודם, אתה צריך לרצות להיות גבר. כגבר, אתה כבר תרצה להיות מושך. וכדי להיות מושך אתה תרצה להצליח. ואז תעבוד כמו משוגע להיות עשיר. ואז אם תהיה עשיר - תוכל להרשות לעצמך להיות חתול, כמו שתמיד חלמת. כלומר, אם אתה רוצה להיות חתול בחלום, אתה צריך לרצות להיות גבר במציאות. ככה עובד הקפיטליזם. איזהו עשיר השמח בחתולו, לא? הבנת? ואני אומר במבט תמה: מייאו? והוא מתנדנד בכיסא: או שרצית שאמיר אותך לסוציאליזם, למה לא אמרת?

והוא מתחיל לטעון בניגון של טיעון בגמרא: יש לך חלום? כן. חלום להיות שווה כמו כולם? בטח שכן. כלומר חלום להיות כמוהו? כמובן. דהיינו - חלום שהוא יהיה כמוך? נכון. אבל אז - אם אתה חתול הוא לא יכול להיות כמוך, ולכן אתה צריך להיות אדם כמוהו - ואז - גם החלום שלו יהיה להיות כמוך! וכך נחיה בחברה שיוויונית, כמו שכולנו חולמים לחיות בה (כולל חתולים! גם הם רוצים אותו דבר כמו כולם, כי אנחנו רוצים חברה שיוויונית, לא?). ואז, באותו גן עדן שיוויוני, או אז, תזכה לגדול שבכל הכבוד בעולם הזה - כבר לא יפלו אותך על רקע חתולי. או שאולי אתה רוצה הסבר פמיניסטי?

והמייאו שאני מבליע ברצף המילים לא מפריע לו אפילו לרגע להמשיך: כלומר, אתה מבין, אנשים חושבים שהמרה זה באמת משהו קשה ונורא, כי דברים הם כל כך שונים ומוצקים בגולגולת שלהם, אבל האמת, שהם לא כל כך שונים כמו שחילונים מדמיינים. צריך להבין שהמוח בפנימיותו הוא פלסטי ונוזלי, ושהעולם הוא חלומי. שכל ההבדל בין אדם לחתול הוא רק התבנית החיצונית, ולכן אם הגעת לתודעת נוזל אתה יכול להפוך פעמיים בדקה מחתול לבנאדם ולהפך - לפי הצורך - ולאף אחד לא יהיה אכפת מי אתה, ובעיקר למי שמאוד אכפת לו מי אתה, ושואל מי זה עיגול שחור, במקום לשאול מה זה. כי זה רק נראה כאילו כל האיזם הללו מנוגדים, במוחות המרובעים, אבל באמת כל האידיאולוגיות הללו אותו דבר, אם יש לך מוח בצורת עיגול. כי מה הבעיה של כל החילונים? שהם לא למדו את תורת הגלגולים, ולא מבינים בעיגולים. הרי בספרים הקדושים כתוב שנשמת גבר יכולה להתגלגל באישה, וגם להפך, ונשמה יכולה להתגלגל אפילו בבעל חיים, למשל חתול, ולמה שנשמה לא תתגלגל בעיגול? יש משהו יותר מתאים מעיגול לגלגול?

ואני מסתכל על האדמו"ר הממיר ומיילל בהתלהבות: מייאו, מייאו!! והוא ממשיך בלהט: מה אתה חושב, שאם הרב שך היה ביוון העתיקה, הוא לא היה הומו ואפיקורס? ומה לדעתך, אם אפלטון היה נולד חרדי, הוא לא היה הרב שך? ושאם חתול נולד עיגול, הוא לא היה עושה מיאו? ושאם הרב שך היה נולד כלב, הוא לא היה נושך? ושאם עיגול נולד שחור, הוא לא מסתובב? בקיצור, כל מי שטוען משהו, אם הוא היה נולד הפוך, הוא היה טוען להפך. זה סוד הנטיות ההפוכות. הוא רק חושב שהוא קובע מה הוא חושב, אבל האמת היא שסוד הגלגולים חזק ממנו אלפי מונים. ואם רק אנשים היו מבינים שהם מתגלגלים, אז גם בגלגול הזה היו נותנים כבוד לחתולים. שלא לדבר על עיגולים.

ואני מגרגר בשביעות רצון, וגם הוא מאוד מרוצה וממשיך: ביבי היה חמאסניק אם היה נולד פלסטיני, ואם ערפאת היה יהודי הוא היה כהנא. אז תנוחו. אין סתירה בין חתול לבנאדם. אתה מבין, אתה יכול להיות בנאדם! אין סתירה בין הומו לסטרייט. איך יכולה להיות? אין סתירה בין גבר לאישה! אין סתירה אפילו בין יהודי לערבי, מקסימום תהיה יהודי ששונא את עצמו, כלומר יהודי מצויין. זו התודעה האמיתית של ימות המשיח, התודעה החלומית. כי כל עיגול בלילה הוא שחור, ואי אפשר להיות אותו חתול פעמיים, כמו שאי אפשר לחלום אותו חלום פעמיים, בניגוד לאנשי המוסר, שאצלם תמיד אותו דבר. או מקסימום גברת בשינוי אדרת, וצריך רק להרים את השמלה - והופ! מתחת אותה גרושתך ערומה. כי פמיניסט ושובניסט זה אותו בולשיט. וגם ימני ושמאלני - אותו שעמום. שמעת פעם מישהו שהשתעמם בחלום של עצמו? ולעומת זאת החיים של אנשים כל כך משעממים, שהם רק בהמתנה בין שערוריה לשערוריה.

והוא מלטף לי את הראש, בדיוק כמו שאני אוהב, ומסביר בקול מלטף: אתה יודע למה? כי הם אף פעם לא עברו באמת טרנספורמציה. הם רק מממשים את עצמם, ומה יותר משעמם מלממש את עצמך? תאר לך ששנה אחת הם היו מחליטים שהם כהניסט, ושנה שנייה ערבי, ושנה שלישית כלב, ושנה שלישית חרדי שמפחד מכלב. אתה מבין איזו תודעה עשירה היתה להם - לעניי הרוח? זה הסוד שהיינו צריכים ללמוד מהנוצרים, שאצלם ישו הופך ללחם. למה שמשה לא יהפוך למצה? או לביצה בחמין? או אפילו לקוגל?

והממיר לוקח טיפות מים, ואומר: אני מתנצל כי אני יודע כמה חתולים אוהבים מים, אבל זה לא מים אלא המרתי את זה לחלב, כמו שחתולים אוהבים. והוא משפריץ: בשם האב, הבן ורוח התקופה, אני ממיר אותך לעל-אדם: חתולדם. ומטהר אותך מן החטא הקדמון של הקדמוניות והגנטיקה. ומה תעשה הגזענות בעולם שבו כל אדם יכול להיות גזע חדש, דם שלא זרם כמותו מעולם? יצור מקורי לחלוטין, מין חדש! פי אלף מלהיות הומו. או סטרייט. לכו לעזאזל עם כל הזהויות שלכם, והפוליטיקה שלכם, שכל הזמן נדחפים אצלי בין התורים להמרות דחופות, במיוחד אם הימרו על הזהות הלא נכונה - שיצאה מהאופנה. זהות זה דבר כל כך דכאני 1=1=1, זהות זה היחס הכי סתמי שהלוגיקה האנושית המציאה, ודווקא לכן היא כזאת פופולארית כיום, כי אני זה אני זה אני זה אני. היום במקום שלאנשים תהיה נשמה, שעוברת גלגולים, יש להם זהות. והם מצביעים לפי הזהות שלהם ומזדהים עם כל מיני אנשים בחדשות, בסדרות המפגרות, גם ספרות הם שופטים לפי הזדהות, הטיפשים - ואפילו את היהדות הפכו לזהות. זוועה. ורק תיזהר לך - שלא יהפכו את החתוליות לזהות חתולית. והוא מיילל בקולי קולות: מייייייאו!

ואני מקשיב לרב-חתול מהופנט, והוא ממשיך ללמד אותי הלכות חתולים: לכן - אל תהיה עוד קורבן של פוליטיקת ההזדהויות. אתה צריך להיות גם בעד ביבי וגם נגדו. להזדהות עם כולם - זה להזדהות עם בורא עולם. כי האויב הלוגי של הזהות זה הדמיון - צריך לחיות את החלום. להסתובב ולהתהפך כמו עיגול גאה סביב צירך - אלף פעם ביום. פעם, בעולם הקלאסי, היו מטמורפוזות, היו מאמינים בשינוי, זה היה נרטיב מרכזי, האלים עצמם היו מתחפשים, ומי שמאמין באלוהים בוודאי צריך להאמין שהכל אפשרי, הכל נס, הכל פורים, ונהפוכו. פעם, אנשי הסוד היו חוקרים את הגלגולים שלהם לאורך הדורות, ומבינים את עצמם כמורכבים מדמויות, ואם למשל התגלגל בך רוצח או אנס - אתה מתקן את נשמתו, ואם התגלגלה בך אישה עקרה - זה מסביר כמה דברים, לא? - וככה כל הנטיות והסתירות באישיותך… אתה מבין איזו פסיכולוגיה עשירה היתה להם? היום אם תטען שאתה חתול יצחקו עליך, וזה יחשב לנרטיב פגום. אבל זה הפתרון לכל המתחים והסכסוכים, זאת פנימיות התורה: המרה, המרה, המרה! ואני אומר: מייאו? והוא אומר: אז עכשיו תשאל מה. ואני אומר: מה? והוא אומר: אתה רואה? ועכשיו תשאל מייאו. ואני אומר: מייאו? והוא אומר: מצויין. כשאתה יוצא מהחדר הזה, תשאל אותם מה. אבל אנחנו בינינו יודעים שאתה באמת חתול ובאמת הכוונה זה מייאו. הבנת? ואני אומר: מה? והוא פותח את הדלת לרווחה וצועק: הבא בתור - לבבא ממיר!
חיי לילה