התדרדרות הארץ
ניסינו לשנות את הארץ מבפנים - ונכשלנו. הגיעה העת לאלטרנטיבה     

קיפוח התרבות האשכנזית
יהדות המזרח זה קונספט מגוחך לחלוטין. ספרד זה מזרח? מרוקו זה מזרח? הרי זה סוף מערב
מאת: גבי אשכנזי
הדרך החרדית היא האוונגרד  (מקור)
חלמתי שהחרדים מתחילים למחות על הקיפוח של התרבות האשכנזית. די להגמוניה הספרדית! תחי המהפכה האשכנזית! ובא אליי מזרחי מקצועי: על מה אתם מדברים? האשכנזים שולטים פה במדינה כבר 120 שנה. ואני אומר: על מה אתה מדבר? על החילונים? תגיד לי, מה אשכנזי בהם? הם הסתפרדו לגמרי. אין בהם שמץ מתרבות אשכנז המפוארת. מדברים בהברה ספרדית, אוכלים פלאפל במקום קוגל, לא חבשו בחיים שטריימל, לא יודעים את המנהגים האשכנזים, לא קראו מילה מרגמ"ה ועד הרמ"א, אין להם מנטליות אשכנזית, מכירים שלוש מילים ביידיש: ציצי, פופיק וטוכעס. תרבותית הם גויים לגמרי. תוקם ועדה להעצמת מורשת יהדות אשכנז! אתם דיכאתם את ספרות היידיש, מחקתם את הציירים החרדים, הדרתם ברגל גסה את הריקודים החסידיים, ומתי אי פעם השמיעו ברדיו ניגון או חזנות אשכנזים? אפילו את היידישע מאמע החילונים הכחידו, והיום האמהות שלהם צועקות על הילד ברחוב.

והמזרחי מתרגז (למרות שזה לא פוליטיקלי קורקט לכתוב שמזרחי מתרגז): אתה יכול להשוות את זה לקיפוח של המזרחים? ואני אומר: מזרחים? יהדות המזרח זה קונספט מגוחך לחלוטין. ספרד זה מזרח? מרוקו זה מזרח? הרי זה סוף מערב. מאיפה הבאתם את השטות הזאת של לקרוא לעצמכם מזרחים? אולי מהאוריינטליזם? כי הרעיון הנכון הוא יהדות הצפון ויהדות הדרום. מבט של שנייה אחת במפה מבהיר את זה. אז למה מזרחים, אולי כדי לא לקרוא לעצמכם ספרדים כי זה דתי מדי, למרות שזו המסורת האמיתית שלכם, שאליה אתם מתכחשים בשנאה-עצמית? בקיצור, אתם לא שימרתם את המסורת שלכם, ואנחנו כן, ומכאן הקנאה והשנאה שלכם. אתם, בניגוד אלינו, לבושים כמו גויים מודרנים וחושבים כמו גויים מודרנים, ולא כמו ישראל סבא. החילוניות היא תרבות, ולתרבות יש מוצא, לא רק לבני אדם. אבל מה לעשות, המוצא שלה לא יהודי. כל המבנה החברתי שלכם הוא גויי לגמרי, אתם אפילו מאמינים בדמוקרטיה, שזו המצאה יוונית-אלילית.

והמזרחי צועק (למרות שזה לא פוליטיקלי קורקט לכתוב שמזרחי צועק): אתה תגיד לי מי יהודי! סבא שלי היה הרבה יותר יהודי ממך. אתם החרדים האשכנזים קיצוניים-פונדמטליסטים-חיים בפולין, לעומת המתינות של יהדות המזרח, כלומר ספרד. ואתה שנהנה מהתקציבים, תגיד תודה לדמוקרטיה! ואני אומר: לא תודה! אתה לא רואה שהדמוקרטיה בדעיכה עולמית והופכת לאוכלוקרטיה? לפי פוליביוס זה שלב היסטורי הכרחי בדרך למלכות בית דוד, שהוא כידוע אשכנזי, עובדה שרש"י מצאצאיו. עד סוף המאה לא תהיה דמוקרטיה, פויה!

ועכשיו המזרחי צוחק (נדמה לי שזה בסדר לכתוב שמזרחי צוחק): אז אתה מתנגד גם לדמוקרטיה ורוצה מלך אשכנזי? אתה ליצן אמיתי. ואני צוחק: בוודאי! ההתפשטות של הפופוליזם במפת העולם זהה להתפשטות הפייסבוק, וזה אולי סוף-סוף סוף הדמוקרטיה. יקום איזה היטלר של הפייסבוק, כמו שההיטלר הראשון היה של הרדיו, שזו מדיה דומה, אוראלית, אבל הוא לא יעסוק בהשמדת עם אלא בהשמדת תרבות. מלחמת האינטרנט הראשונה תהיה מלחמה תרבותית. זה לא אומר שלא יחוסלו אנשים, אלא שהאנשים שיחוסלו יהיו אנשי התרבות, ואנשים יחוסלו תרבותית. ואז סופסוף יבינו שאסור לתת כוח להמון, שכיום נוהגים לקרוא לו הציבור, כאילו זה יותר טוב. וכל העולם יבין שהדרך להתמודד עם הטכנולוגיה היא הדרך החרדית האשכנזית. לאו דווקא חרדיות דתית, יכולה להיות חרדיות חילונית, או בודהיסטית, או מוסלמית.

הטעות הגדולה היא זיהוי החרדיות עם הפונדמנטליזם. הדתיים הלאומיים הם הפונדמנטליסטים של היהדות. החרדיות היא משהו אחר, הצעה אחרת לגמרי לעולם, שהוא פספס אותה לגמרי. החרדיות היא הקצנה של המסורתיות, לא של הדתיות. היא עוסקת בשימור תרבותי, אבל לא בשימור מוזיאלי אלא חי. מהות החרדיות היא שמירה על התרבות בקנאות ואימוץ רק טכנולוגיות מדיה ומבנים חברתיים שבהם התרבות יכולה להתקיים. לא כל תרבות יכולה להתקיים בכל מדיה ובכל מבנה. הספר השמיד תרבויות רבות. ביניהן כמובן תרבויות סוד. הספר רצח את הזוהר, בעצם מעשה ההדפסה הוא הפך למת. הפייסבוק רוצח את התרבות החילונית והיא עוד לא יודעת את זה. אנשים כבר לא קוראים ספרות. ואפילו אנשי ספרות מעדיפים פייסבוק על ספר. אם לא תהיה קהילה ספרותית מהסוג החרדי הרומן ימות במהרה בימינו, אמן. ורק החלום ישאר.

והמזרחי מגחך: בחייך, אתם הרי לא יותר מריאקציה לחילוניות! ואני עונה ברצינות: בדיוק! ובדיוק ככה מתקדמת ההיסטוריה, באמצעות ריאקציות, באופן דיאלקטי, ואנחנו השלב הבא. החרדיות היא התקופה הבאה אחרי הנאורות, מכאן נטייתה לשחור, היא בעצם מהפכת נגד לרנסנס, היא נלחמת באדם לטובת התרבות, כדי להחזיר אותנו לעלטה המבורכת של ימי הביניים. הסיפור עם האינדיבידואל ("אני אני אני!") נגמר ועכשיו זה רק דקדנס של התקופה הזאת. אחרי הפוסט מודרנה והפוסט הומניזם יהיה נאו ימי הביניים, החושך החדש - וזה החרדיות.

כשמשהו הופך לכל כך ישן שנראה שאבד עליו הכלח לחלוטין - אז זה הזמן שהוא תמיד חוזר, כי הכול בגלים ובמעגלים, זה טבעה הפרקטלי של ההיסטוריה. רק הטמבלים של כל תקופה חושבים שהזמן הוא חץ קדימה, בכיוון שלהם כמובן, לנצח, ולכן לא מסוגלים לראות את העתיד, כי יש גבול לכמה שניתן להתקדם בכיוון אחד. והם תמיד תמיד מופתעים מהתנועה העתיקה והיציבה ביותר ביקום, מהאטומים ועד לגלקסיות - התנועה המחזורית. ולכן החרדיות היא האוונגרד. גם מבחינה ספרותית. הספרות של העתיד תראה הרבה יותר כמו סוגייה מדף גמרא, מאשר כמו דף מרומן. זה הסוף של הטקסטים הארוכים. זהו.
חיי לילה