התדרדרות הארץ
ניסינו לשנות את הארץ מבפנים - ונכשלנו. הגיעה העת לאלטרנטיבה     

הרב יובל נח הררי
המאה השישית לפני הספירה היתה ללא ספק המאה החשובה ביותר בהיסטוריה האנושית. תוך כמה עשורים רואים בום רעיוני כלל עולמי בכל התרבויות הגדולות: סין (קונפוציוס, לאו דזה), הודו (בודהא, ג'ייניזם), פרס (זרתוסטרא), יהודה (התחלת התנ”ך) ויוון (תאלס ותחילת הפילוסופיה היוונית)
מאת: קוף עם כובע שלא למד באקדמיה
הבודהה הצוחק, או: הבודהה של העתיד  (מקור)
חלמתי שאני מסתובב בחלק החילוני של העיר לראות מה חדש. וחנויות הספרים החילוניות ממלאות את חלונות הראווה בספרו החדש של ההיסטוריון החדש שהחליט לעשות אקזיט להיסטוריה. ופשקווילים זועקים מקיר:

גאון בא לעיר! הכנסת ספר חדש
במעמד כבוד הרב מכר, עוקר תפיסות וטוחנן
זו  בזו,  מורה  דרכים  ופורץ  נבוכים  וחופר
בורים שאינם מאבדים בושה, מחבר התנ"ך
של מחברי תנ"כים, בעל קיצור האנושות
הערוך,    האי    גורו    רבא    ההומו
ספיינס ספיינס ספיינס, הד"ר שקיבל
פרופסורה על פרסום ספר מדע פופולרי
מקים אקדמיה מעפרה, עטרת מוחנו
היוגי הגדול הגינ"ה הגיגיו יגנו עלינו

והחסידים החילונים מקפצים ושרים במעגל "הררי קרישנה, קרישנה הררי", ומחבקים אותי: בוא תצטרף ותוריד את הפאות, ליהדות אין שום חשיבות היסטורית! ואני נבהל: באמת? גם לא לפאות? והם מרגיעים אותי: רק לעתיד יש חשיבות היסטורית! תגיד נ-נח-נח הררי אלף פעמים ביום ותינצל מיום הדין. ואני מרים גבה: אבל איזה מין חילונים מצחיקים - אתם לא יכולים בלי? הרי אם היה לכם אף יהודי היסטורי ארוך וראוי לשמו הייתם מזהים מקילומטרים. זה לא קצת מסריח לכם? והם שואלים: מה? ואני אומר: הזיעה, הלהט המשיחי, המיסיונריות, ההיעלמות לתקופות יותר ויותר ארוכות בהודו, הצדיק שעושה שעות מדיטציה כל יום, התהליך הדתי הקלאסי של הפיכת מחבר ספר לאדמו"ר, הסגנון של אחרון המטיפים החנפים המתנשאים על הקופים.

והם מתרגזים: אבל כתוב בספר שהאדם הוא קוף. אז מה אתה רוצה מאתנו? אז אתה קוף חרדי ואנחנו קופים חילונים. זה לא הופך אותך לקוף יותר טוב. ואני מתעצבן: רק בגלל שזה גורו בודהיסטי ולא מחזיר בתשובה לא שמתם לב שמוכרים לכם תפיסה דתית בכסות מדעית? ומה שמצחיק זה כמה שזה שילוב של אידיאולוגיה יהודית עם תיאולוגיה הודית, ולכן מישראל תצא תורה. אתם באמת רוצים לדעת איך תראה המאה הבאה? אתם תעלו לקברו של האדמו"ר החילוני, ותקנו תובנות ניו אייג' "מדעיות" במחיר מופקע ורעיונות משומשים כחדשים במחיר מבצע. אז הנה מחשבה אחת חינם, מראש של קוף עם כובע שלא למד באקדמיה, לא כולל פאות. ואני מוסר להם קונטרס קטן ובורח בחזרה לעיר השחורה:


מחשבה אחת לשנת תשע"ט - קיצור תולדות העתיד

זה אולי ישמע מוזר לאוזן מודרנית אבל העתיד הוא המצאה יהודית. וזו ההמצאה היהודית החשובה ביותר (הרבה יותר מהמונותאיזם), שבעצם יצרה את היהדות מתוך דת משה. בניגוד לכמה סקירות מוטות הווה, המאה השישית לפני הספירה היתה ללא ספק המאה החשובה ביותר בהיסטוריה האנושית. תוך כמה עשורים במאה השישית, ללא כל הסבר מניח את הדעת, אנחנו רואים בום רעיוני כלל עולמי בכל התרבויות הגדולות: סין (קונפוציוס, לאו דזה), הודו (בודהא, ג'ייניזם), פרס (זרתוסטרא), יהודה (התחלת התנ”ך) ויוון (תאלס ותחילת הפילוסופיה היוונית). זו תופעה לא מוסברת בידי התפיסות הנוכחיות של השפעה תרבותית, מכיוון שברור שלא הועברו טקסטים בין התרבויות הללו במהירות הזאת, אלא היתה העברה של הרעיון הוויראלי ביותר בעולם עד אז - תפיסה חדשה שעוברת אפילו בשיחה.

והמקור של הרעיון הזה הוא בתחילת המאה השביעית באדם החשוב ביותר שחי מעולם, כי הוא מחולל הבום המחשבתי הגלובאלי הראשון, שהיה לפיכך החשוב בתולדות התרבות וקבע את כל האידיאולוגיות המרכזיות באירואסיה עד ימינו אנו, והוא איש ספרות יהודי בשם ישעיהו. למהפכה האברהמית המונותיאיסטית ולמהפכת התורה של משה היתה אפס השפעה על התרבות האנושית, מלבד בממלכה נידחת, במשך מאות רבות. הרעיון הוויראלי שהוליד שתי רפורמות דתיות ביהודה תוך עשרות שנים, ומשם התפשט הלאה בין היתר בגלל ההגליות לשולי האימפריות של אליטות יהודה וישראל, הוא תפיסת העולם הכוללנית והמופשטת שנולדה בנבואות ישעיהו, שיש לה מימד חדש לחלוטין - המימד המשיחי.

מבחינה ספרותית היא התבטאה לראשונה בז'אנר שישעיהו פיתח לידי בשלות, שמהותו היא מתיחת הזמן שיצרה תפיסת העתיד החדשה שלו - הנבואה הארוכה. מתוך התמודדות עם הקטסטרופה ההיסטורית הגדולה של הרס ישראל ויהודה בידי אשור, ישעיהו פיתח את עולם העתיד והאוטופיה והאסכטולוגיה בתפיסת הזמן היהודית, שממנה היא הגיעה לתפיסת הזמן האנושית. הרעיון המשיחי הוא רעיון רב עוצמה שבכל הופעה היסטורית שלו גרם לפיצוץ, והמונותאיזם הופץ בעולם (והפך לסמל של היהדות) אך ורק בזכות הרעיון המשיחי שהיה הנשא שלו, באמצעות הנצרות, שלא במקרה נתפסת במיוחד לספר ישעיהו.

הרעיון המשיחי הוא החמור של היהדות, עליו רכבו שוב ושוב תפיסות יהודיות לתוך התרבות הגלובאלית, והוא מתפרץ בזמני משבר לקראת חורבן. לקראת חורבן בית שני נוצרה הנצרות, ולקראת חורבן יהדות ספרד הרעיון המשיחי הקבלי של חזרה לעתיק וגילוי סודות ופיתוח פוטנציאלים נסתרים השפיע על הרנסאנס וגילוי אמריקה והקפיטליזם - כולן תפיסות עתיד. ישראל הפכה לאומת סטרטאפ וחלום רק מתוך ההגיון המשיחי של קפיצת אמונה לגבי העתיד. ההבדל בין המרקסיזם למקבילותיו בפילוסופיה הגרמנית הוא המימד המשיחי האותנטי, וכך גם הנאציזם לעומת תנועות טוטליטאריות אחרות, ומכאן העוינות שלהם לדת ובמיוחד ליהדות, כמתחרה, וכיום המשיחיות הטכנולוגית.

הסיבה לכך שגם גוגל וגם פייסבוק נוסדו בידי יהודים היא ההימור הזה כלפי העתיד והמימד המשיחי שבפעולתן. התנועות של המאה השישית הן כולן תנועות כאלה: סטרטאפים רעיוניים שייסד אדם ספציפי, שבא עם תפיסת עולם גלובאלית, עם מימד אינטלקטואלי משיחי, ולכן אנחנו יודעים מה שמו של איש הספר הספציפי שיסד אותן (עניין כמעט תקדימי). לפני כן המבט הדומיננטי היה של עבר - זכר ליציאת מצרים - או הווה הומאוסטזי - איש תחת גפנו ותחת תאנתו.

כל הרעיון של אדם שמחבר ספר עם בשורה חדשה לעולם שהוא חתום עליה, שזה הבסיס של הספרות, תלוי בלגיטימיות הרעיונית של מימד העתיד. ישעיהו תיאר פנטסיה מפורטת לגבי העתיד, והפך את המיתוס לא למשהו שעוסק בעבר או בסדר הקבוע שמאחורי ההווה, אלא בעתיד. זו היתה בעצם המצאת היהדות, בניגוד לישראליות, שאולי היתה ממלכה חזקה יותר צבאית אבל לא נתנה כלום לעולם, די בדומה להיום. ובמובן הזה אין דבר יותר יהודי מהאדמו"ר שלכם. אז קבלו טיפ חברי מקוף פרימיטיבי שעוד לא ירד מהעץ: כל משיח הוא משיח שקר.
חיי לילה