התדרדרות הארץ
ניסינו לשנות את הארץ מבפנים - ונכשלנו. הגיעה העת לאלטרנטיבה     

למה נעצרה האינטליגנציה?
האם הנטייה של גברים חכמים לבחור דווקא נשים יפות הביאה למהירות נמוכה יותר של האבולוציה של האינטליגנציה? האם ניתן להסביר את ההיסטוריה של העם היהודי כהיסטוריה של יצירת מין שונה, שבו קריטריוני הברירה הטבעית שונים וסובבים יותר סביב האינטליגנציה, ולכן הוא מבציע אל מעבר לאנושי, ומעורר עוינות אדירה? על חברת הלומדים היהודים כניסיון ההיסטורי הראשון ביצירת בינה על-אנושית, מתוך מוטיבציה דתית לפענוח דבר האל
מאת: נמוך מצח
מצח גבוה כמצח יפה, לעומת מצח רחב כמצח מכוער  (מקור)
האם לאינטליגנציה היה יתרון אבולוציוני? כן, אבל לא מעבר לרמה מסויימת, אחרת כולנו היינו איינשטיין, כלומר האינטליגנציה הגיעה לרמה שמעבר לה היא איננה יתרון. האם זה בגלל שמוח אינטליגנטי יותר צריך יותר אנרגיה? לא, המוח של הגאונים לא צורך יותר והוא באותו גודל, ועובדה שהגאונות לא התפשטה באוכלוסיה, למרות שהיא מאוד גנטית. כלומר מאז ומתמיד נשים לא נמשכו יותר לגאונים, והם לא היו מקובלים יותר בהיררכיה, אלא להפך בעלי המוח המאוזן, מכל הבחינות, מבחינה רגשית-שכלית-חברתית.

רוב התקלות שאנחנו מכירים במוח זה חוסר איזון, למשל עודף רגש, או חוסר מוטיבציה, או עודף אסוציאטיביות, וכדומה. מוח זה מכונה שקשה לכייל אותה, הרבה מעבר לקושי ביצירת אינטליגנציה. כלומר סביר שהחכמים יותר היו מוצלחים יותר מבחינות מסויימות ופחות מבחינות אחרות. כל זאת מלבד אולי בחברה היהודית, וגם זה רק באלפיים השנים האחרונות, וזה כבר יצר שונות מסויימת. כלומר לא קשה להזיז גנטית את המוח לידי יותר אינטליגנציה, אין בעיה עקרונית בזה. זה גם ברור מקיומם של גאונים מתפקדים ביותר, שהם עד 50% יותר מאנשים רגילים, שזה כמו השונות בתכונות אחרות כמו גובה, נגיד, ולא כמו שומן, כי גובה יותר מוגבל פיזית משומן. כלומר לא מדובר כלל בשונות חריגה אלא בשונות נורמלית מאוד באוכלוסיה האנושית.

האם יתכן שהאינטליגנציה נעצרה בגלל לחץ חברתי? אז למה לא התחוללה זליגה מתמדת, ולא בקפיצות, אל היותר אינטליגנטים בקצת מהממוצע? שהם יביאו יותר צאצאים, לא הגאונים. כלומר גם אינטליגנציה יותר גבוהה בקצת מהממוצע איננה יתרון להבאת יותר צאצאים. ומצד שני איננה חיסרון, אחרת לא היתה כל כך נפוצה באוכלוסיה, וההתפלגות היתה צרה יותר. כנראה שאנשים לא אוהבים אנשים שונים מהם מדי, ולא היה יתרון באינטליגנציה מעבר לרמה מסויימת, ולכן החברה העדיפה כאלה שפחות או יותר בנורמה. או שיש בעיה אובייקטיבית לתכנן מוח מעל רמה מסויימת וזה יוצר סיכון שלא כדאי לקחת אם מתקרבים לשם יותר מדי, וגם אם הגאון יתפקד זה יעלה את הסיכון לילדים פחות תפקודיים או יוריד את הדחף שלו לילדים.

גם היום נשים לא בהכרח נמשכות לגאונים, אבל רובן רוצות גבר חכם. יתכן שהנשים עצרו את ההתפתחות של האינטליגנציה, כי אצלן ההתפלגות צרה יותר ופחות לוקחת סיכון, ולכן העדיפו גברים כמוהן. ואולי גם פעם נשים חכמות הביאו פחות ילדים. בכל מקרה המוח הנשי קטן מהגברי כלומר ברור שהיה שם מעצור מסויים. ואולי גברים העדיפו נשים פחות חכמות.

על כל פנים, כנראה שהמוח זו מערכת שמצריכה איזונים רבים (ואולי סותרים) וקשה לקדם את כולם במקביל, ומוח חכם מדי יצור אי איזון כמו מוח רגשי מדי, ולכן מכיוון שזו תכונה מורכבת גנטית צריך יתרון עצום כדי שהיא תתקדם, והיא איננה תלויה בפרמטר אחד. עובדה שמדי פעם נוצר אקראית אדם גאון כמעט בכל חברה ומעמד, והמוטציה הזאת לא משתלטת על האוכלוסיה, אלא נכחדת.
פילוסופיה של העתיד