התדרדרות הארץ
ניסינו לשנות את הארץ מבפנים - ונכשלנו. הגיעה העת לאלטרנטיבה     

היכן טעתה הדמוקרטיה עם פייסבוק?
חוסר ההבנה הטכנולוגית של החברה הדמוקרטית עומד בעוכריה כאשר היא באה להתמודד עם הרשת החברתית. לכאורה, פייסבוק חסינה מכל התערבות: מה, נפרק אותה כחברה? נפצל את הרשת החברתית לכמה רשתות מתחרות? הרי כל העניין ברשת כזו הוא שכולם יכולים להיות חברים של כולם. כל זה נובע מחוסר הבנה עמוק שפייסבוק היא בעצם שתי פלטפורמות מחוברות, שאסור היה שיהיו מחוברות: האחת היא הפרוטוקול של הרשת החברתית, שהיא מונופול טבעי ונחוץ - והצד השני הוא הפיד, שבו המונופול הוא הרסני. זה סוד כוחה - וסוד הרסנותה
מאת: אלגורגולטור
הפיד כיוצר טרולים: אל תאכלו את פייסבוק  (מקור)
הרשת החברתית הולכת ומתבררת כטעות רגולטורית, וככזו קשה מאוד לצאת ממנה. הרגולטור היה צריך לדאוג שהרשת החברתית תהפוך לפרוטוקול - כמו האינטרנט - ולא לחברה - כמו פייסבוק. ואז חברות שונות, בין היתר פייסבוק, מתחרות על הפיד, מי עושה אותו יותר טוב, אבל הפרוטוקול של הקשרים אחיד, וכל אחד יכול להיות חבר של כל אחד אחר, ללא תלות באתר ספציפי. בדיוק כמו שכל אחד יכול לבקר בכל אתר, או שכל אתר יכול לקשר לכל אתר, או שכל אחד יכול לשלוח מייל לכל אחד, דרך פרוטוקול המייל.

בהחלט ניתן גם כיום להעביר את תשתית המשתמשים של הרשתות החברתיות - ושל כל משתמשי האינטרנט - לקוד פתוח, תוך שמירה על פרטיות ואבטחה, בדיוק כמו שפרוטוקול האינטרנט עצמה עושה זאת. ואז כל אחד יוכל להתחבר לפיד שמייצרות חברות שונות, בתחרותיות, ובכלל זה הפיד האישי שלו שמייצרת פייסבוק, כאחת החברות הללו (ואולי המובילה והגדולה מכולן). דבר זה כשלעצמו יצור תחרות על בניית פיד שבו המשתמש הכי מרוצה, ותוביל בוודאות לפיד משופר יותר, ולשליטה גבוהה בהרבה בפיד. מי שירצה פיד אמין יקבל פיד אמין, ומי שירצה פיד משעשע יקבל כזה, ומי שירצה את הפוסטים הכי פופולאריים היום בישראל יוכל לראות אותם, ומי שירצה פיד אינטלקטואלי גבוה - או אקדמי מקצועי - יקבל כזה.

כיום אנשים לא מבינים עד כמה הפיד שלהם גרוע, כי אין להם אלטרנטיבה, ולכן גם אין הבנה עד כמה הפיד גורם לבעייתיות של הרשת החברתית, ולהפרעה התרבותית, ואפילו הציבורית - ואפילו השלטונית - שהיא מייצרת. פיד מטומטם יוצר עם מטומטם שיוצר פיד מטומטם, ופתיחת הפיד לתחרות תאפשר לשבור את מעגל הקסמים הזה. המחשבה הפטרנליסטית של פייסבוק, שהיא יודעת יותר טוב מאתנו מה יגיע לפיד שלנו - היא אם כל חטאת. לכן המדינה צריכה לשחרר את הפיד - לפני שהפיד יחסל אותה.

הפיד הוא המקום שבו פייסבוק יכולה לעשות מניפולציה במשתמשים, והמקום בו הכי מוגבלת החירות שלנו. בטלוויזיה יש שלט ובגוגל יש שורת חיפוש בסמארטפון יש ריבוי אפליקציות ובעיתון יש חלקים וכתבות שונות וברדיו יש כפתור לבחירת תחנות - בפיד אין את כל אלה. יש אפס בחירה חופשית. וזה איננו רק החופש את מי לשמוע, אלא חופש הביטוי עצמו, כי אין משמעות לחופש הביטוי אם מישהו מחליט מי שומע את מה שאתה אומר, אם בכלל. אפילו החברים שלך לא יכולים להחליט לשמוע אותך.

העלמות חופש הביטוי - והוגנות השמיעה והפיד - הופך את כולנו למניפולטורים של פיד, ולמי שהתבטאותם מעוצבת בידי הפיד, ובידי הפידבקים שהוא יוצר לנו. לא מדובר בפידבקים חופשיים של חברינו, שקובעים אם יתנו לנו לייקים או לא, אלא בפידבקים שמתווכים בידי הפיד, שקובע אם חברינו יראו בכלל מה שכתבנו. לכן הפיד משפיע בצורה מכרעת על התוכן של הרשת, והוא איננו רק צורה "נייטרלית" חסרת תוכן. ופייסבוק הרי בחרה לקדם תכנים לפי קריטריונים שהם גם עלומים וגם נמוכים (מי יוצר יותר מחלוקת, למשל).

הפיד יוצר מערכת תמריצים מעוותת שהורסת את השיח החברתי, והופכת אותו לחנפני, פלגני, רכילאי, מתעמת, וגס רוח כאחד. הבעיה היא לא בילדים, אלא בגננת. ולא בגננת הספציפית, אלא בעצם קיומה של גננת, שמחזיקה אותם במצב צבירה של ילדים. הגיע הזמן לפתוח לכל אחד את האפשרות לבחור אם הפיד שלו הוא גנון, בית ספר מקצועי, תנועת נוער או אוניברסיטה. רבים הרבה יותר משנדמה לנו יבחרו באוניברסיטה, וזה יעלה רמת הרשת החברתית כולה.

כיום הרשת החברתית תקועה במינימום מקומי ובפתרון נחות, שממנו כולם סובלים, אך שקשה מאוד לצאת ממנו, בדיוק כמו בדילמות של תורת המשחקים - ולמעשה אי אפשר. כל מי שיכתוב תוכן איכותי פשוט לא יגיע לאחרים. הפיד יוצר מבנה תמריצים שתוצאתו היא הרשת הנחותה הנוכחית. כל מה שאנחנו יודעים מתורת הכלכלה מלמד שזה לא אנחנו שרעים - אלא התמריצים הם שרעים. כך פועלות מערכות גדולות שלא זכו לתכנון סביר כלשהו לטובת המשתמש ומתוך כבוד לאוטונומיה שלו, או לשקיפות כלשהי, ושאין בהן תחרות או שליטה של הלקוח.

אין שוק רעיונות חופשי בפייסבוק - יש תכנון מניפולטיבי מלמעלה, וכמובן - מונופוליסטי. חוסר השקיפות מוסיף חטא על פשע - בניגוד לאלגוריתמים של גוגל, שזכו לחשיפה ראשונית ולאמינות מתמטית מסוימת - סוד הפיד הוא הסוד הגדול של פייסבוק. ומכל מה שאנחנו רואים - מדובר באלגוריתם גרוע מאוד, שאין לו כבוד מינימלי להעדפות המשתמש, אלא רק ליצירת שיח משלהב רגשות, בכל מיני סערות פייסבוק חסרות חשיבות בכוסות רוח, אך מרובות אמוטיקונים, נאצות ותקיפות אד-הומינום. הפיד הוא שיוצר את תופעת הלינץ' הפייסבוקי - לא ההמון. בפיד שבנוי אחרת - לא היו לינצ'ים. ההתנהגות של ההמון נקבעת ומנווטת לפי האלגוריתם. ממש כך. אך כרגיל הדמוקרטים שלנו מעדיפים שיח מוסרני-מטיפני חסר כל אפקטיביות, אך מלא בתחושת עליונות מוסרית, נגד ההמונים (אוי אוי אוי) - לעומת פעולה טכנולוגית יעילה. כי הרי "פרוטוקול" זה כל כך טכני, וזה לא פותר את הבעיה "האמיתית" בחברה, דהיינו המוסרית, הממוצאת (שלא באמת היתה קיימת בצורה כזו לפני היות הפיד - דהיינו השינוי הטכנולוגי).

ההתנגשות בין הגיון הדיון הדליברטיבי והשיח הציבורי הדמוקרטי הבריא לשיח החולני של הפיד מחייב התערבות רגולטורית נדירה, לפי דוקטרינת הדמוקרטיה המתגוננת. הזמנים החדשים מחייבים לעדכן דוקטרינה זאת גם כנגד שיבושים טכנולוגיים מהותיים בתשתית הדמוקרטיה, כמו השיבוש העמוק שיצר הפיד. הפיד הנוכחי של פייסבוק איננו מדיום נייטרלי אלא משסע, איננו שוק אלא רגולטור, ואיננו חופשי והוגן אלא מעוות, מוטה ונשלט. האלגוריתם שלו הוא מנגנון חושך שהוא מטבעו אנטי-דמוקרטי, ולכן לא פלא שהוא יוצר משבר דמוקרטי. בניגוד לרשת האינטרנט, שהפרוטוקול שלה עוצב בידי אידיאליסטים ואקדמאים לטובת חירות וביזור, ורק לאחר מכן באה גוגל, המצב עם פייסבוק זהה למצב שבו רשת האינטרנט היתה חלק מגוגל. הרשת החברתית היא פלטפורמה בסיסית חשובה מדי מכדי להשאיר אותה בתוך חברה פרטית, כי בעידן הרשת - הרשת החברתית היא התשתית של החברה שלנו.
אקטואליה אלטרנטיבית