התדרדרות הארץ
ניסינו לשנות את הארץ מבפנים - ונכשלנו. הגיעה העת לאלטרנטיבה     

ראיון עם גדול הפילוסופים החיים בנתניה: האדם כשוק
הניצחון התודעתי של הקפיטליזם מצייר את פנים האדם כמערכת כלכלית-תחרותית. מערכות לומדות כגון האבולוציה והמוח מובנות כשוק חופשי בו הגברים מתחרים על הנשים והנוירונים בשכבה אחת מתחרים על הנוירונים בשכבה הבאה. באופן זה, התחרותיות במוח היא זו שיוצרת את הלמידה, כפי שהתחרותיות היא המנוע האבולוציוני. על מחשבות שמתחרות על הנאה והנעה במוח נתנייתי דגול אחד שמתודלק בבננות רבות מספור
מאת: דג רקק
שוק דגים, המחליף של הלוויתן ההובסיאני הענק  (מקור)
(שאלה)
תשובה: די כבר עם השאלות שלכם. השאלה שחשוב להבין היא מה בדיוק עוד ממתין למרכוז? האינטרנט, הרשת החברתית, האפליקציות, ועוד - משלים אותנו שהעולם הולך לקראת ביזור הולך וגדל. לא עוד תקשורת מרכזית. מצד שני, יש גוגל אחת, ולא הרבה מנועי חיפוש מתחרים. פייסבוק אחת, ולא הרבה רשתות חברתיות מתחרות. בתחומים השונים נוצרת בעיקר פלטפורמה גדולה אחת, שרק הולכת ומתחזקת. מה הסיבה לפרדוקס הזה?

(שאלה)
תשובה: הסיבה היא שגוגל היא לא חברה, אלא שוק: השוק של האתרים באינטרנט שמתחרים על קישורים מאתרים אחרים (ובפרט על הגובה בתוצאות החיפוש). ואילו פייסבוק היא השוק החברתי שבו אנשים מתחרים על לייקים ותשומת לב, ויש גם שוק לאפליקציות, וכו'. האינטרנט עצמה היא שוק - אין אינטרנטיות מתחרות. כשמדובר בשוק עצמו יש יתרון אדיר לריכוזיות - לשוק אחד גדול, ואילו בתוך השוק נמצא הגיוון. יש לנו מוח אחד גדול, ולא כמה מוחות מתחרים. זה מרמז שלמרכוז העיבוד ברשת אחת יש יתרון על ביזור אמיתי. אבל האם המוח הוא מונופול מאורגן של חשיבה? האם המוח קומוניסטי, שבו כל חלק תורם לפי יכולתו ומקבל לפי צרכיו? לא, זה לא היה מאפשר גמישות ויצירתיות אמיתית. וזה בדיוק היה ההבדל בין אינטליגנציה לחיות נחותות. המוח הוא שוק רעיונות, שוק רוחני. הנוירונים מתחרים על הקשב של הנוירונים האחרים. המחשבות מתחרות על הקשב של המוח. ככה זה עובד. זה מותר האדם מהקוף - הקפיטליזם הרוחני הפנימי. ובאותו אופן גם כל מין בטבע הוא שוק, וזה מקור ההפרדה של החיים למינים רבים באבולוציה, אחרת היה ניתן לדמיין אבולוציה רציפה בלי מינים - ובלי מיניות, שהיא הטרנזקציה בתוך אותו מין בין מוכרים (זכרים) לקונים (נקבות). העונג הוא הכסף של הטבע. יוצא מכאן שכתופעה כללית, או לפחות בכל מקרה שלה שאנו מכירים בטבע או בתרבות - הלמידה היעילה בנוייה על שווקים.

(שאלה)
תשובה: זה חדשות רעות למדינות השונות, אבל לא מכיוון הארגונים הבינלאומיים. המדינה תתפורר מבפנים, לא מבחוץ, בדרך להפיכתה לשוק שבו מדינות מתחרות על אזרחים, כמו שחברות מתחרות על לקוחות, ולא כמו שעובדים מתחרים על מעסיקים. כשהקטנים מתחרים על הגדולים זה רעֿ, וכשהגדולים מתחרים על הקטנים זה טוב. שווקים נוספים שעוד לא הפכו לרשתות זה השידוכים, הדירות, והתעסוקה. מה שהופך שוק לרשתי הוא הקשרים בין המוכרים השונים לבין עצמם, בין הקונים השונים לבין עצמם, ולא רק הקשרים בין מוכרים לקונים. ככה למשל זה שאתרים שמים לינקים לאתרים אחרים הפך את מנוע החיפוש ליעיל, וכך גם בפייסבוק שגם נותני הלייק והמגיבים וגם כותבי הפוסטים, צרכני התוכן ויצרני התוכן, כולם מקושרים.

(שאלה)
תשובה: לכן מה שצריך זה אתר שידוכים שבו יש קשרים בין הנשים לבין עצמן ובין הגברים לבין עצמם, להעברת המלצות והמלצות שכנגד, להעברת גברים בין בחורות (יצאתי איתו והוא יכול להתאים לך, או מי שמעה עליו ברשת שלי ומה אומרות עליו אחרות שיצאו איתו), ולהפך, כלומר להגברת השידוכים באמצעות צד שלישי, ומכאן יצירת מוניטין והתנהלות רשתית אחרת, ושכלול המידע בשוק. כשגבר מניאק ידפק - יהיו פחות מניאקים. כך גם בנוגע לבעלי דירות וקונים, ומעסיקים ועובדים. שוק עם קשרים אופקיים ולא רק אנכיים הוא שוק משוכלל שנוצר בו מוניטין ולפיכך התנהלות טובה יותר מכל הצדדים. אז מה עוד יכול להפוך לשוק גלובאלי? בראש ובראשונה שוק המדינות, שבו אזרחים יכולים לבחור מדינה ללא קשר למיקומם הגיאוגרפי. זה יהיה הפתרון האמיתי למלחמות. הלאומיות תמות. למות בשביל מדינה יראה מגוחך כמו למות למען קוקה קולה. או למען חברת הביטוח שלך, שזה משמעותה האמיתית של מדינה והצדקתה הכלכלית והמוסרית כאחד - מי שמעבירה סיכונים מן הפרט לכלל.

(שאלה)
תשובה: ההבנה של המוח כשוק תהיה בעלת משמעות פילוסופית, פוליטית, ומוסרית אדירה. זו מהפכת הרוח שממתינה לנו. וזו תהיה הנקמה המתוקה בסוציאליזם. אנחנו שוק חופשי. זה מי שאנחנו, המוח שלנו. הקפיטליזם הוא אני. על כשליו ומחלותיו והצלחותיו. ובאמת אחד הכשלים שלו מתגלם במוחות של סוציאליסטים ושאר פונדמטליסטים - היווצרות מונופול על המחשבה שמפחית את התחרותיות ולכן את היעילות, עד לפשיטת רגל מחשבתית. זו הבעיה של דוגמות - המונופול. יש גם מוחות שסובלים מדואופול, כמו ציונים-דתיים או סוציאל-דמוקרטים. לא לכולם יש שוק משוכלל ותחרותי כמו במוחו הנתנייתי הדגול של עבדכם הנאמן.

(שאלה)
תשובה: האמת, אין במוח שלי מחיר מספיק נמוך לטפשים כמוכם. היו שלום ותודה על הבננות.
אקטואליה אלטרנטיבית