התדרדרות הארץ
ניסינו לשנות את הארץ מבפנים - ונכשלנו. הגיעה העת לאלטרנטיבה     

החירות היא זהות
סלבוי ז'יז'ק בא אליי בחלום הלילה והתוודה שהוא היה מצביע פייגלין
מאת: בלק בן ציפור
בא לקלל ויצא מברך: בלעם והחמור בדרך לבלק בן ציפור - רמברנדט  (מקור)
בניגוד לרבים אחרים, שמצביעים לפייגלין בגלל מסטוליות, מילטון פרידמניות, או סתם בגלל שהם רוצים לתחוב ז' בחריץ הקלפי, אני מצביע לפייגלין בגלל בית המקדש השלישי. למרות היותי חילוני אדוק ואיש מרץ מסורתי, קראתי את מצע זהות ולא יכולתי שלא להזדהות עם רעיון המקדש כפי שהוא מוצג במצע - כמוח של הקולקטיב היהודי. פייגלין מתוודה במצע שהוא מתקשה להמשיג אפילו לעצמו למה הוא מעוניין בבית מקדש שלישי - שיש כאן איזו עודפות של הממשי שחורגת מן התבוני ורודפת אותו. ואז, לאחר שהוא עומד מול מבוכה אפיסטמולוגית, הוא שולף את המטאפורה העכשווית כל כך של המוח. מדוע?

לפייגלין הסבר מרתק. המוח, בעיניו, הוא האתר המיוחד שבו מתרחש המפגש של הפיזי עם המטאפיזי. כלומר, בהגות הפייגלינית, ישנם אתרים פיזיים ספציפיים שבהם ורק בהם - מעבר למציאות החילונית המטריאליסטית (למשל זו של מרצ) - אנחנו פוגשים במטאפיזי (למשל בזהות). ואם כן, מדוע רק המוח? למה זה לא קורה, למשל, בפח זבל? מה מיוחד דווקא בקילו וחצי זה של חומר מכל היקום? מדוע לא נוכל למצוא אתרים פיזיים נוספים (ואולי אפילו בכדור הארץ), שבהם מתרחש מפגש כזה? ומדוע, אם אנו מאמינים שלאינדיבידואל יש פן מטאפיזי המתרחש במקום פיזי ספציפי (במוח ולא בלב או ברגל), לא נאמין שיש לקולקטיב אתר כזה, שהרי רובנו מאמינים שגם לקולקטיב, למשל לתרבות, יש פן מטאפיזי? ואם כן, מהו האתר הזה?

פייגלין מגדיר אותו כ-"מקדש" - מושג שהוא בהגותו המקום הפיזי שבו מתרחש החיבור החברתי בין החומרי למטאפיזי. אך הוא מודה שאין לו באמת שום הבנה מהו בית המקדש הזה. וכאן, לדעתי, יתגלה בסופו של דבר שבית המקדש הוא דווקא שאיפה חילונית, ושזו היתה משאת הנפש של דורות שלא ידעו למה הם מתפללים וכיצד תיראה הגאולה, מלבד מושג מיסטי עמום מאוד על טיבה (ואף היו מודעים לכך היטב).

כדי להתאים את אתר המקדש לתיאור של המוח, אין לנו אלא להבין שבית המקדש העתידי הוא אתר טכנולוגי עתידני, איזו רשת של כלל המוחות בחברה, המוח של החברה, מוח המוחות, רשת רשתי הרשתות, אליה תתכנס האינטרנט או הרשת החברתית בסופו של דבר. המקדש הוא מוח התרבות, או מוח התודעה הקולקטיבית, מעין צורת קיום שאליה שואפת הטכנולוגיה והתרבות שלנו מאז ומעולם. למה לבנות אותו דווקא על הר הבית ולא בחוות שרתים מאובטחת מתחת לאדמה? אלוהים יודע. אך מכיוון שמדובר באתר של התרבות, יתכן שהדבר קשור לתת מודע התרבותי שלנו, או להיסטוריה של הרעיונות, או אולי למחשבתם של דורות קודמים, או אולי לעניין שעוד חורג מתפיסתנו. האם פייגלין מודע לכל זה? ודאי שלא. אך הוא עדיין חמור שימושי של המשיחיות החילונית - שמשרת אותה בלי לדעת זאת.

כמרקסיסט מושבע, מהסוג המאמין שחייב להיות יותר רע לפני שיהיה יותר טוב, אני רואה דווקא באולטרה-קפיטליסט פייגלין שלב דיאלקטי הכרחי בהגעה אל הקומוניזם המיוחל של עידן המידע (שיהיה שונה מזה הכושל בהכרח של העידן התעשייתי). בחברה אוטופית זו יחליף מעמד הרובוטים את מעמד הפועלים, כי לא הקניין הפיזי הוא זה שייצור את המעמדות החדשים, אלא הקניין הרוחני. ולכן אני בעד לבטל את הקניין הרוחני והפרטיות בכלל. כל המידע שייך לכולם. רק מה שלא מתועד הוא הפרטי. רק הוא הממשי שחורג מהסדר הסימבולי. וכל מה שנלכד בתחומי הדיגיטל פתוח לכול, כולל מיילים, פטנטים, רעיונות, שיחות, טקסטים (ואתם מוזמנים לצטט אותי בזה). כך, אם אתה רוצה לומר למישהו משהו בסוד, או לעשות פעילות סודית כמו מין, אסור לך להילכד בסדר הדיגיטאלי או להשתמש בו כאמצעי. רק חיץ פרקטי כזה יחריג את האנושי וישמר אותו. ורק חיץ אידיאולוגי כזה ישמר את המין מפני הפורנוגרפיה. זו תוכל להיות הדיכוטומיה שתחליף את הדיכוטומיה הקרטזיאנית בין פיסי למטאפיזי בעולם של בית מקדש שלישי.

רעיון נוסף שקורץ לי במצעו של פייגלין הוא הפתרון המדיני שלו - ההתנתקות שהוא מציע מהאימפריאליזם האמריקאי השנוא עליי. פייגלין מציע להתנתק מבעלת הברית הנוכחית - ארצות הברית - ולסרב לקבל את כספי הסיוע שלה, מה שיאפשר לישראל מהלך בן-גוריוני מבריק של העברת נאמנות אל המעצמה הגלובלית העולה הבאה - סין. מהלך אדירים אסטרטגי זה יאפשר לסכל סידור מחדש של המזרח התיכון בסדר דו-מעצמתי, כפי שהיה במלחמה הקרה, ויגן על ישראל ועל העם היהודי. היהודים האמריקאיים ישמרו על ישראל מעוינות יתר אמריקאית, ומעצמת העל הסינית תשמור על היהודים בגלל הברית האמיצה עם ישראל, שבגידתה באמריקה תהיה פגיעה קשה במיוחד באימפריאליזם האמריקאי, ותהדהד בכל העולם - דווקא בגלל היותה הפודל שנושך את בעליו. בקיצור, את הביצים יש לשים בשני סלים ולא בשק אחד.

ואסיים בסיפורי האישי, שיסביר כיצד "התדרדרתי" לתמיכה בבית המקדש השלישי, עניין שבגינו כל "חבריי" בשמאל לועגים לי. גם אני, בלק בן ציפור, הייתי שייך לאלו ששונאים את פייגלין. הלכתי כמו עיוור מסונוור אחרי העדר הלבן של גזע השמאל. עד שלפני שנה פגשתי אותו במקרה, אמרתי שלום לאשתו, וזה היה הרגע ששינה את חיי. פתאום תפסתי שהכול עלילה, ועברתי מה שנקרא "הפיכת הלב". לכן אני פונה אליכם בפנייה נרגשת:

חייבים לסכל את מזימת "הארץ" שלא מפסיק להכפיש את פייגלין כדי למנוע ממנו להוביל את המעצמה הישראלית (שבלעדיו תתמוטט לגמרי). כי השמאל שונא את כל מי שאיננו הוא, ומי פחות שמאל מפייגלין? השמאל לא מוכן שאף אחד יקח אפילו טיפה מההון האינטלקטואלי שלו בעזרת מצע - שלמען האמת, ולמרות שלא קראתי מעבר להקדמה על המוח - עולה בהרבה על כל מה שהשמאל כותב. איך אני יודע בלי שקראתי? מספיק לי לראות איך פייגלין מנומס ממוצא אוסטרי כמו אבי ז"ל, שנידה אותי, מספיקה לי שנייה להציץ לספריה בביתו בתשדיר יוטיוב ולראות שם המון ספרים (כאמור, לא קראתי, זה בטח ספרות תורנית), כדי להבין שפייגלין הוא דמות הרבה יותר ספרותית מכל השמאל ביחד.

כשאני מסתכל על פייגלין אני לא יכול שלא להיזכר בדמות האב שחסרה לי כל כך - ציפור. ולראות איך הוא מקבל אותי פתאום. כי אם לא ידעתם פייגלין פרושו בן ציפור ביידיש, ומכאן גם באה המילה פייגלע. לכן פייגלין הוא ציפור הנפש שלי, הוא המוח שמחבר חיים חמוצים ומוחמצים לנצח הנצחים של בית המקדש. לכן, הצביעו לאות שפייגלין בחר - שמסמלת בגימטריא את הקדושה ביהדות.
אקטואליה אלטרנטיבית